Kövess minket:
Tisza-tavi Horgászmúzeum, Sarud
A magyar horgász társadalomnak eddig nem volt olyan zarándokhelye, ahol a több, mint 500,000 horgász megismerkedhetett volna a horgászat múltjával, eszközeivel, hagyományaival, felidézhette volna egykori emlékeit.
A Tisza- tavi Horgászmúzeum szervesen illeszkedik a Tisza-tó attrakciói közé, hiszen a horgászok kedvenc időtöltésük mellett a Tisza-tavi Ökocentrumban megismerhetik a HALAK életét, Sarudon pedig megismerhetik a horgászmódszerek, horgászeszközök fejlődését.
A Tisza-tavi Horgászmúzeum
Amikor a Vízimúzeum bezárásának híre nyilvánosságra került, az Élményfalu vezetői azonnal felvették a kapcsolatot Gönczi Gyuri bácsival, és napokon belül személyesen is elutaztak a gyűjtőhöz. Az első találkozáson kiderült, hogy Gyuri bácsi 13 évig Sarudon horgászott, s nagy örömmel fogadta Kücsön Gyula ötletét, hogy ha a Balaton partján nincs helye egy ilyen egyedi gyűjteménynek, akkor annak a Tisza-tó, az ország egyi legnépszerűbb horgászvizének és második legnagyobb tavának partján kell helyet találni, lehetőleg Sarudon. Ezt követően a gyűjtemény Hatvanba be nem mutatott része átköltözött Sarudra.
Itt 2016- ban nyitotta meg kapuit egy teljesen újjáépített parasztházban a Tisza-tavi Horgászmúzeum, amit azonban itt sem tudtunk fenntartani. 2018- ban be kellett zárnunk. Azt láttuk, hogy önállóan nem működtethető a múzeum, ezért egy komplex szabadidő központ részeként szerettük volna gazdaságilag is fenntarthatóvá tenni a gyűjtemény bemutatását.
2022-ben a Varsa ÉlményPorta, Sarud központi rendezvényterének részeként nyithatjuk meg újra a látogatók számára a Tisza-tavi Horgászmúzeumot.
Tisza-tavi Horgászmúzeum
3386 Sarud, Kossuth út 84.
Nyitás időpontja: 2022. nyara
Az ország első Horgászmúzeumának története
egy része Hatvani Vadászati Múzeumba
és Sarudra…
A gyűjtemény
A hagyományt és Horgászmúzeum küldetését és nevét Gönczi Gyuri bácsi gyűjteménye adja.
A múzeum létrehozásának hírére, sok horgász hagyatékot és horgászok által felajánlott családi emléket kaptunk. Hatalmas segítséget jelent a mai napig Juhász Attila barátsága, aki magángyűjteményének jelentős részét felajánlotta a Horgászmúzeum számára.
S persze folyamatosan figyeljük a horgász börzéket, a régiség vásárokat a hazai és nemzetközi aukciós oldalakat. Sokat segítenek a RETRO horgászeszközök szerelmesei és az antik tárgyak gyűjtői (néha még a Tisza- tavi kukások is).
A Tisza-tavi Horgászmúzeum egy életmód gyűjtemény.
A Horgászmúzeumban a horgászbotokon, orsókon és kapcsolódó eszközökön kívül, halas használati tárgyak is bemutatásra kerülnek. S természetesen néhány régi csónakmotor is színesíti a kiállítást.
Az új múzeumban a gyerekeket várja egy mini orsóbontó, egy halászháló kötő sarok és néhány öreg iskolapad is, ahol eladásokat is tartunk a vendégek számára.
A Horgászmúzeum megnyitásával egy olyan zarándokhelyet kívántuk létrehozni a magyar és külföldi horgászok számára, ahol be tudjuk mutatni a horgászmódszereket, a horgászeszközök fejlődését, a horgászathoz kapcsolható tárgyakat és természetesen néhány trófeát is.
A múzeumban igyekszünk összegyűjteni a magyar horgászcikk gyártók első termékeit és felhívva a figyelmet a sportszerű horgászatra külön bemutatjuk a tiltott horgászeszközöket is. A Tisza-tavi Horgászmúzeumban kerül bemutatásra az egyik legnépszerűbb hazai csaligyártónak, Cservenák Péternek emléket állító CHERVY gyűjtemény, ami a család ajándéka a múzeum számára.