Kövess minket:
Sarud a Tisza-tó egyik leghangulatosabb települése
Nevét írásban először 1261-ben említették IV. Béla király oklevelében. Sarud napjainkban a Tisza-tó melletti különleges elhelyezkedésének köszönheti ismertségét. A Tisza-tó 1973 óta létezik, mint mesterséges víztározó. Területe 127 km melyből 23km szárazulat, ami miatt különleges növény- és élővilág jellemzi a területet. Átlagos vízmélysége 1,3- 1,5 méter. Töltéseinek hossza közel 80 km. Területének egy része a Hortobágyi Nemzeti Park kezelésében álló Világörökségi helyszín.
A tavat alkotó 4 medence közül a Sarudi- medence rendelkezik a legkülönlegesebb adottságokkal. Szabad és növényzettel be nem nőtt vízfelületei alkalmassá teszik vízi sportolásra, de mélysége miatt engedélyezett a motoros erőforrással hajtott vízi járművek használata, miközben a medence nádfala a természetvédelmi terület határvonala. Hangulatos strandja és kikötője megfelelő bázis bármilyen természetközeli kikapcsolódáshoz, horgászáshoz. A tavat szinte emelkedő nélküli kerékpárút öleli körbe.
Az itt lakók a Tisza- tó legszebb településének tartják a falut és örömmel fogadnak minden látogatót.
TISZA-TÓ
A Tisza- tó az ország második legnagyobb tava, a természetet és a vidéki életet kedvelő vendégek egyre népszerűbb célpontja. Nem csupán a mérete miatt meghatározó ökoturisztikai látnivaló (területének egy része a Hortobágyi Nemzeti Park területe), de tagolt vízfelületeivel, rendkívül változatos állat- és növényvilágával rabul ejti a látogatót. Hatalmas területe (127 négyzetkilométer), a töltéskoronáján vezető, a tavat teljesen körbeölelő közel 80 km-es aszfaltos kerékpárút, a kiváló vízminőségű strandjai, többféle vízisport számára lehetőséget biztosító medencéi illetve rendkívüli halbősége olyan pihenőhellyé varázsolják a tavat, ami minden évszakban kellemes kikapcsolódást biztosít az itt üdülő családoknak.
A Tisza-tó a Tisza folyó duzzasztásával jött létre 1972-ben, aminek célja a kiskörei erőmű kiszolgálása illetve árvízvédelmi feladatok ellátása. A víz különlegességét sokoldalú hasznosítása okozza, mivel nincs még egy olyan tava az országnak, ahol a nyári és a téli vízszint közötti különbség közel 160 cm. Ahol nyáron még vitorlás hajók ringatóznak a vízen, télen vízimadarak lépkednek a néhol teljesen száraz tófenéken. A Tisza-tó a változások tava, ezer arcát mutatja annak, aki felé fordul. Az erőmű működése befolyásolja az áramlási viszonyokat, ami olyan különleges állapotot eredményez, ahol állhat a folyó és folyhat a tó. Fedezd fel ezt a különleges világot. Téged is vár a Tisza-tó, az Élmények tava!
Hagyományőrzés
Tájház
Templom
A sarudi Szentháromság katolikus templom 1795- 1801 között épült későbarokk építmény. A templom kialakítása középtornyos, homlokzatán magas lábazat, középen egyenes záródású kapu, a szentélynél féltetős sekrestye található. A templom belsejében aranyozott fa főoltárt találunk. A klasszicista oltárkép a Szentháromságot ábrázolja.
Nepomuki Szent János szobra
A Kossuth u. 5. sz. ház előtt álló szobrot az község emeltette 1790-ben, ahogy azt a talapzatán látható felirat is tanúsítja: Istenhitt szeretete szentek buzgóága a Sarud helysége állította Nepomuki Szent János tiszteletére 1790.
Sarudon Nepomuki Szent János (május 16) is jeles nap, mert ez volt a falu fogadott ünnepe. A szenthez való könyörgés hatására szűnt meg valaha a faluban dúló marhavész.
Szent Vendel szobra
I. világháborús emlékmű
II. világháborúban elesettek hősi emlékműve
Szentháromság szobor
Falumúzeum
Magtár
A Pusztahídvégen lévő magtár késő barokk stílusban épült 1800 körül. A település D-i részén, téglalap alaprajzú épület csonkakontyolt nyeregtetővel. Háromhajós földszintjén toszkán oszlopokra támaszkodó csehsüveg boltozat. 18. század második felei kőkeretes kapuk kovácsoltvas ajtókkal. Telkén egykorú, de átalakított U alaprajzú, földszintes, kontyolt nyeregtetős lakó, illetve gazdasági épületek. A lakóépület boltozatos. Építtette az egri püspökség (Sarud, Hídvégi u.).
Népi lakóház
Barócs János emlékpark
Sarudon szinte mindenki ismeri a legendát, amely a Barócs-gödörhöz kötődik: az 1888-as, utolsó nagy gátszakadással járó árvíz idején a folyóból kizúduló és a falura ömlő árvíz elsodort egy embert… A legenda valóságos eseményre épül, de nem Barócs János volt az áldozat, hanem egy helybéli nő.
Barócs János a Heves-Szolnok-Jászvidéki Tiszaszabályozási Társulat igazgató-főmérnöke., akit a kezdetektől foglalkoztatott a Tisza jobb parti településeinek vízrendezése. A terület első nagyobb vízrendezési tervét 1857-ben készítette el, amelyben a felszíni vizek gravitációs vízlevezetését szorgalmazta.
A Társulat 1880-ban bízta meg Barócs János igazgató mérnököt egy, a területre vonatkozó egységes vízrendezési terv elkészítésével. Ezzel megindult a térségben az egységes belvízszabályozás. A Társulat Barócs János tervei alapján építette meg 1888 és 1893 közt a legfontosabb belvízlevezető-csatornáit 290 kilométer hosszan, és készítette el a hozzátartozó szabályozó műtárgyakat. A legenda és mérnök Úr emlékét őrzi az emlékmű.